Blog

İşlevsel Web Sitesi Tasarımı

Gerçekten fayda sağlayan internet siteleri oluşturmak için birkaç küçük ip ucu.

İşlevsel Web Sitesi Tasarımı

İnternet sitesinin kolay kullanılabilir olmasını sağlayan uygulamalar konusunda çalışmalar, sitenizin ziyaretçilerinin aradıklarını kolayca bulabilmelerini ve istedikleri veriye, butona en kısa yoldan ulaşabilmelerini sağlar. Net ve anlaşılır bir menü, ziyaretçilerinizi yönlendirecek butonlar, her sayfada kendisini tekrar eden tutarlı bir tasarım anlayışı gibi, ana hedefe hizmet eden küçük ayrıntılar önemlidir. Tüm bu ayrıntılar ile internet sitenizin size katkısı artacaktır.

Kolay Gezinme

Her internet sitesinde en fazla ana sayfa ziyaret edilir. Bu sizin vitrininizdir. En önemli ürünleri, teklifleri ve fırsatları vitrine koyun. Ziyaretçilerinizin hangi veriyi aradıklarını öngörmeye çalışın. Bu verileri sayfanızda mümkün olduğunca üst kısma yerleştirerek, ziyaretçileri sayfanın alt kısımlarına inmek zorunda bırakmayın.
Anlaşılır ve sade menü butonları ile ziyaretçileri sayfalar arasında dolaştırabilirsiniz. Bunu gerçek dünyadaki bir market ile karşılaştırın. Hiçbir markette kahvaltılık ürünler reyonunda bebek bezi göremezsiniz. İnternet siteniz de aynı mantık ile dekore edilmelidir. Ürün ve hizmetleriniz, aynı işletmenizdeki gibi, işletmenizin dijital şubesi olan internet sitenizde de ortak özellikleri ile birleşen başlıklar altında toplanmalı ve ziyaretçilerinizin bu sayfalar arasında gezinmesini kolaylaştırmalısınız. 

Özel Tasarım İnternet SitesiBirbirine Benzer Sayfa Tasarımları

İnternet sitenizde gezinen bir ziyaretçinin bir sayfadan diğerine geçtiğinde devamlılık hissi ile ziyaretini sürdürebilmesi önemlidir. Bu aşamada birbiri ile benzer renk ve ana hatlara sahip fakat o sayfanın işlevine en uygun sayfa tasarımını uygulamak gerekir. Sizin gözünüze nasıl hoş gelir bilmiyorum ama insanlar uzun zamandır açık renkli arka planlar üzerinde, koyu renkli yazılar okumaya alıştılar ve genellikle insanlar alışkanlıklarını değiştirmekten pek de hoşlanmazlar.

Mesaj İçerikli Butonlar

Cal (Call To Action) yani harekete çağırma butonlarını görmüşsünüzdür. Bu butonlara bu ismin verilmesi gayet mantıklı. Ziyaretçilerinizin internet sitenizde ne yamalarını istiyorsunuz? Size telefon etmelerini o zaman “Hemen Ara”. Sizden teklif almalarını mı? “Teklif İste”. İşletmenizi ziyaret etmelerini mi istersiniz? “Yol Tarifi Al” gibi, sitenin gelen renk tasarımından daha canlı ve önde duran davet butonları eklemekten çekinmeyin. 

Ortak Deneyim

İnsanlar internet sitesi kullanımları süresinde genel bir ortak deneyim oluşturdular. Bu ortak deneyim belli tasarım ögelerini genel geçer nitelikler kazandırdı. Örneğin; bir internet sitesinde gezindiğinizi varsayalım. Ana sayfaya dönmek istediğinizde ne yaparsınız? Logoya tıklarsınız. Email, telefon, adres gibi verilerin ortak ikonları var artık. İnsanların uzun tecrübeler sonunda kazandıkları bur ortak kullanım alışkanlıklarından faydalanın. 

Bu veriler ışığında yapılandırılmış bir internet sitesi için Sakarya Web Tasarım ile irtibata geçin

Sakarya Web Tasarım

 

HEMEN ARA