Blog

Sakarya'da İlginç Bir Özellik

Türkiyenin DNA'sı adlı bir araştırmada Sakarya bir konuda iller bazlı sıralamada birinci oldu. Bu konuyu tahmin edebilir misiniz?

Sakarya'da İlginç Bir Özellik

Bir dijital reklam ajansı tarafından yapılan geniş çaplı anket ve inceleme sonucunda Türk insanının kültürel ve karakteristik DNA'sı ortaya çıkarıldı. Bu ilginç çalışma da bir çok başlık ele alındı. Ülkemizdeki insanların internet alışkanlıklarından sosyal medya analizlerine ve tv tercihlerine kadar geniş bir yelpazede incelemer yapıldı. Bu başlıklardan biri de iller başında birinciliklerdi. Şehrimiz Sakarya bir konuda ülkemizde birinci il oldu.

Sakarya Web Tasarım olarak özellikle internet dünyasında Şehrimiz Sakarya ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Dijital mecrada gerçekleşen yenilikler ve şehrimizin insanı hakkındaki tahliller bize özellikle uzmanlık iddia ettiğimiz web tasarım ve basılı reklam materyalleri üzerinde yenilikçi tasarımlar gerçekleştirebilmek için fayda sağlıyor.

Yapılan araştırmada bulunan ilgi çekici bir kaç veriye göz atalım.

İlginç Sonuçlar

Açık Hava Reklamcılığı:

İnsanların %34'ü iyi  tarsarlanmış reklam tabelaları ile bir şehrin daha güzel olabileceğini düşünüyor. Bu konuda haklılar da. Bütün büyük ve güzel diye tabir ettiğimiz şehirlerin kafamızdaki imajlarında bilboard çalışmaları mevcut. Kaliteli tasarımcılar ile şehir daha da güzelleşebilir. 

Muhakkak bu tür kaliteli reklam çalışmalarının geri dönüş verileri de diğerlerinden faklı. İnsanların yarısından fazlası ilgi çekici buldukları reklam çalışmalarının ne hakkında olduğunu hatırlıyor. Burada önemli nokta ise büyük görseller, az metin ve sıcak renkler. İnsanlar okumak değil, görmek istiyor. Verilmek istenen mesajın en net ve kalıcı şekilde iletilmesi buna bağlı.

 

 

Lüks Pazarı:

Araştırmada Türkiye'de büyüyen lüks tüketim malları konusuna da dikkat çekiliyor. Bunu sadece lüks tüketim malları olarak sınırlamıyor araştırma, standart ihtiyaçlarımızı karşılayan ürünlerin lüks versiyonları da bu sınıfa giriyor. Sonuçta ell liraya da bir ayakkabı almanız mümkün, bin beşyüz elli liraya da. İnsanımızın gelir durumunun iyileşmesinin bu durumda çok büyük faydası var tabii ki, ayrıca ülkemize gelen yüksek gelir grubuna dahil Arap nüfus da bu durumu etkiliyor. Bu bilgi ile işletmelerimizin kendilerine yeni kapılar açmaları konusunda faydalı olmasını diliyoruz.

Sakarya'da bile büyüyen lüks pazarını gözlemlemek mümkün. Bu büyümenin emarelerini Sakarya'nın inşaat sektöründen, AVM yatırımlarından görmek mümkün.

Dijitalleşen Yaşlılar:

Ülkemizde kırk beş yaş üzeri nüfusun %65'i internet kullanıcısı. Artık onlar da değişen dünyaya uyum sağladılar. Bu uyum konusu bize zahmet olarak tanıtıldı fakat ama bazen değişim iyidir. Hatta değişim çoğu zaman ileriye ve iyiye doğrudur. Aksi tecrübeler olsa bile her değişim en azından tahlil edilmeye değerdir.

Özellikler internetin ticari kullanımına büyük bir etkisi oldu bu durumun. İnternet artık çocuk oyuncağı olarak görülmüyor. Gayet ciddi bir konu.

Artan internet kullanımının yaşlılara etkisi muhakkak olumlu oldu. Onlar internet ile bir adaptasyon süreci geçirmeden nimetlerinden faydalanıyorlar. Doğru olan da bu zaten.

 

Sakarya Türkiye Birincisi

Gelelim bizim ilgimi cezbeden bilgiye. yapılan araştırmada; yerel yönetime katkı sağlamak ve talepleri iletmek açısından da Sakarya diğer illerden daha önde çıkmaktı. Bu ilginç bir bilgi. Evet Sakarya insanı girişken ve fikir söylemek açısından özgüven sahibi, araştırma bunu doğruladı.

Bizler de bu bilgi ile bir fayda üretebilmek için çalışmalıyız. Şehir fikir üretme konusunda hevesli ve özgüven sahibi. Bu potansiyel değerlendirilmeli. 

Diğer şehitler açısından da ilginç bilgiler var araştırmada. Örneğin Zonguldak; .alışma hayatına bağlı olarak en çok sosyal imkan ve gelir sağlayabileeğiniz şehirmiş. Maddi kaynaklar ve sosyal imkanlara erişim çok kolay. Bu muhtemelen nüfus yoğunluğunun azlığı ile ilgili bir durum. Sağlık hizmetlerinden fadalanma ve memnuniyet açısından Isparta, eğitim alanında Tunceli, yaşam memnuniyeti açısından Sinop, İstanbul ise, gelir seviyesi, sosyal yaşam ve altyapı hizmetlerine erişim açısından diğer illerden daha önde.

Bu veriler muhakkak önemli, ama daha önemlisi bu veriler ışığında bir fayda üretmek. İnsan iyi olanı bilmekle iyi olmaz çünkü.

 

 

HEMEN ARA